İŞLEM REHBERİ


1. FATURA ÖDEME İŞLEMLERİ


www.mokafatura.com sitemiz ana sayfasında yer alan anlaşmalı kurumlardan biri seçilerek “Fatura Sorgula” ekranına ulaşılır. Ödenmek istenen faturaya ait abone numarası, telefon numarası, sözleşme numarası veya danışman kodundan uygun olan bilgi gelen ekrana giriş yapılır. İlgili bilginin altındaki güvenlik kodu ekranda görüldüğü şekilde verilen boşluğa girilerek sorgula butonuna tıklanır. Açılan “Fatura Seç” sayfasında görüntülenen faturalardan ödeme yapılmak istenen faturanın sağında bulunan “Fatura Öde” butonu tıklanarak “İletişim Bilgisi” sayfasına geçiş yapılır. Ödemelerle ilgili bir sorun olması halinde sizinle iletişime geçebilmemiz için “İletişim Bilgisi” sayfasında ilgili bilgiler doldurularak “Ödeme Yap” sayfasına geçilir. “Ödeme Yap” sayfasında kart bilgileri girişi tamamlandıktan sonra “Ödemeyi Tamamla” butonuna tıklanmasıyla birlikte ilgili faturanın ödemesi yapılabilir.


2. HATALI İŞLEMLER


Ödeme Yap” sayfasından ilgili fatura ödemesine ilişkin abonelik bilgilerini, fatura tutarını, işlem ücretini, operasyon işlem bedelini, ödenecek toplam tutarı görebilirsiniz. Bu alanda hatalı olduğunu düşündüğünüz bir husus varsa “Ödemeyi Tamamla” butonuna tıklamadan önce önceki adımlara dönerek seçimlerinizi değiştirebilirsiniz. “Ödeme Yap” butonuna tıklandıktan sonra hata yapıldığı fark edilirse info@moka.com adresine e-posta göndererek talebinizi iletebilirsiniz. Hatalı işlemler bakımından kartınızın bağlı bulunduğu banka ile irtibata geçmeniz gerekebilir.


3. SÖZLEŞMELERİN SAKLANMASI


Sitemizde yapılan işlemler, 27.06.2017 tarih ve 29043 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29. ile 32. Maddeleri arasında düzenlenen “Tek Seferlik Ödeme İşlemi” düzenlemelerine uygun olarak yapılmaktadır.


İşlemlere ilişkin “Tek Seferlik Ödeme İşlemi Şartları” ve “Ön Bilgilendirme Sözleşmesi” ödeme ekranlarının alt kısmında görüntülenebilmektedir. Bu belgeler elektronik ortamda saklanmamaktadır. Sözleşme, www.mokafatura.com sitesi üzerinden tek seferlik ödeme işlemi yapan kullanıcılara, ödeme işlemi sırasında sunulmakta olup daha sonra başka ekranlar üzerinden elektronik ortamda erişim sunulmamaktadır.


4. GİZLİLİK VE KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

Moka Ödeme Kuruluşu A.Ş.’ye ait online veya mobil ortamlarda yapılan işlemlerde elektronik ortamda bir takım verileriniz işlenmektedir. Kişisel verilerinizin korunması hakkında detaylı bilgi almak için “Kişisel Verilerin Korunması - Aydınlatma Metnini” inceleyebilirsiniz. (Moka faturada aydınlatma metnini göremedim ancak “Kişisel Verilerin Korunması - Aydınlatma Metnini” ifadesine https://www.moka.com/duyurular/kisisel-verilerin-korunmasi-kanunu-kapsaminda-bilgilendirme/ linkini entegre edebilirsiniz.)


Ödeme işlemleri sırasında tarafınızca ilgili alanlara girilen kredi kartı bilgileriniz gibi hassas kişisel verileriniz güvenli işlem yapan SSL sertifikasına sahip sunucumuz tarafından kuruluşun ilgili birimine otomatik olarak aktarılır ve bunun dışında herhangi bir çalışanımız veya üçüncü taraf ile kesinlikle paylaşılmaz, bu bilgiler depolanmaz ve tarafımızdan görüntülenemez.


5. UYUŞMAZLIK ÇÖZÜMÜ

ALICI/TÜKETİCİ, şikâyet ve itirazları konusunda başvurularını, aşağıdaki kanunda belirtilen parasal sınırlar dâhilinde tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici sorunları hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapabilir. Parasal sınıra ilişkin bilgiler aşağıdadır:

2020 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda değeri:

a) 6.920 (altı bin dokuz yüz yirmi) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,

b) Büyükşehir statüsünde olan illerde 6.920 (altı bin dokuz yüz yirmi) Türk Lirası ile 10.390 (on bin üç yüz doksan) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 10.390 (on bin üç yüz doksan) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 6.920 (altı bin dokuz yüz yirmi) Türk Lirası ile 10.390 (on bin üç yüz doksan) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri, görevlidir.